FESTIVALUL PROETNICA, 17-20 AUGUST 2017

in

   Cel mai mare festival de acest gen din România, dedicat dialogului intercultural, a ajuns la ediția cu numărul XV. Organizat de Asociația ”Centrul Educațional Interetnic pentru Tineret Sighișoara”, împreună cu Guvernul României – Departamentul pentru Relații Interetnice și Consiliul Județean Mureș, el are ca obiectiv general contribuția la păstrarea și crearea păcii interetnice într-o societate pluralistă și democratică.

   Festivalul se bucură în acest an de alăturarea unor parteneri externi precum Uniunea Federală a Naționalităților Europene, Institutul pentru Relații Externe din Stuttgart și Ministerul pentru Știință, Cercetare și Cultură al Landului Brandenburg al Republicii Federale Germania.

   Pe scena principală din Piața Cetății vor fi prezentate peste 50 de spectacole artistice ale celor 20 de minorități, iar fiecare zi se va încheia cu un concert susținut de formații și artiști români. În plus, vor fi organizate un târg de arte și meserii și o expoziție de artă plastică (în care vor fi prezentate obiecte și lucrări ale participanților aparținând minorităților naționale), proiecții de film pe tema dialogului intercultural și ateliere de lucru.

   Programul artistic orientativ al evenimentului este următorul:

JOI, 17 AUGUST 2017

16:00 Deschiderea oficială
16:20 Uniunea Culturală a Rutenilor din România, Ansamblul de dansuri Lastivocica, cor și dans (Dărmănești, Suceava)
16:40 Uniunea Bulgară din Banat, Ansamblul Balgarce al Uniunii Bulgare din Banat - România, dans (Vinga, Timiş )
17:00 Asociaţia Macedonenilor din România, Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj)
17:30 Uniunea Armenilor din România, Hayakaghak, dans (Gherla, Cluj)
18:00 Federația Comunităților Evreiești din România-Cultul Mozaic, Trupa Or Neurim (Lumina Tinereţii), trupa de dansuri Israeliene (Oradea)
18:40 Asociația Liga Albanezilor din România, Ansamblul de cântece și dansuri albaneze ”Serenada” , al Asociației Liga Albanezilor din România, Dans (București / Craiova, Dolj)
19:20 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic Elpis, cântece și dansuri (Constanța)
19:45 Comunitatea Aromână din România - Filiala Constanța, Ansamblul artistic Iholu, dans (Constanța)
20:10 Uniunea Ucrainenilor din România, Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană (Rona de Sus, Maramureş)
21:00 Paradă a Diversității Etno-culturale
21:30 CONCERT: Nadara Transylvanian Gypsy Band 

VINERI, 18 AUGUST 2017

16:00 Asociaţia Macedonenilor din România, Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj)
16:20 Uniunea Elenă din România, Ansamblul artistic Elpis, cântece și dansuri (Constanța)
16:50 Asociatia Elijah, Ansamblul artistic Veselija, dans (Nou, Sibiu)
17:30 Uniunea Armenilor din România Nur (Rodia), dans (Cluj-Napoca)
18:00 Deutsches Jugendforum Hermannstadt, Trupa de dansuri săseşti a Forumului German din Sibiu, Dans (Sibiu)
18:15 Uniunea Croaților din România, Karaševska Zora (Zorile Carașovei), dans (Caraș-Severin)
18:40 Asociația Liga Albanezilor din România, Ansamblul de cântece și dansuri albaneze Serenada al Asociației Liga Albanezilor din România, dans (București, Craiova, Dolj)
19:00 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Ciaika, cor (Sulina, Tulcea)
19:30 Uniunea Democrată Maghiară din România, Asociaţia Bogáncs – Zurboló Egyesület, muzică şi dans (Cluj-Napoca)
20:10 Uniunea Culturală a Rutenilor din România, Ansamblul de dansuri Lastivocica, cor și dans (Dărmănești, Suceava)
20:30 Centrul Național de Cultură a Romilor, Ansamblul artistic, cvartet muzical (București)
20:45 Paradă a Diversității Etno-culturale
21:00 Federația Comunităților Evreiești din România-Cultul Mozaic, Bucharest Klezmer Band, orchestră + vocal (București)
22:00 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic, Maia Morgenstern și Teatrul Evreiesc de Stat, Teatru și Recital (București)

SÂMBĂTĂ, 19 AUGUST 2017

10:30 Uniunea Croaților din România Karaševska Zora (Zorile Carașovei), dans (Caraș-Severin)
11:00 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Tihii Dunai, cor (Brăila)
11:35 Uniunea Ucrainenilor din România Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană (Rona de Sus, Maramureş)
12:00 Paradă a Diversității Etno-culturale
13:30 Uniunea Elenă din România - Comunitatea Elenă Roman Areti, dans tradiţional (Roman, Neamț)
14:00 Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România, Ansamblul folcloric Sálašan, dans popular slovac (Nădlac, Arad)
14:30 Forumul Democrat al Germanilor din România Jugendtanzgruppe des Deutschen Forums Schäßburg, dans (Sighișoara, Mureș)
15:00 Uniunea Elenă din România - Comunitatea Elenă Neamț NIKI, dans tradițional (Piatra Neamț)
15:30 Uniunea Sârbilor din România, Ansamblul Sveti AKUD "Mladost" , dans (Timișoara)
15:50 Uniunea Culturală  a  Rutenilor din România, Holuboc, cor (Peregu Mare, Arad)
16:10 Uniunea Democrată Maghiară din România - Filiala Sighișoara, Grupul de dans Kikerics  (Sighișoara, Mureș)
17:00 Uniunea Polonezilor din România, Ansamblul muntenilor polonezi „Solonczanka”, cântece si dansuri (Solonețu Nou, Suceava)
17:20 Asociația Italienilor din România - RO.AS.IT.  Di Nuovo Insieme, dans (Iași)
17:40 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Belâie Rozî , cor și dans (Sarichioi, Tulcea)
18:00 Centrul Național de Cultură a Romilor Marcel Costea, teatru, ”Dacă nu mă vezi, nu mă cunoști” (Giurgiu)
19:00 Uniunea Democrată Turcă din România, Ansamblul ”Delikanlilar”, dans (Constanța)
19:20 Asociaţia Macedonenilor din România, Sonțe‐Сонце‐Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj)
19:40 Uniunea Democrată Maghiară din România - Filiala Sighișoara, Grupul de dans Kikerics  (Sighișoara, Mureș)
20:20 Uniunea Elenă din România - Comunitatea Elenă Piatra Neamț Orpheas, dans (Iași)
20:40 Comunitatea Rușilor Lipoveni din România, Ansamblul artistic Tihii Dunai, cor (Brăila)
21:10 Paradă a Diversității Etno-culturale
21:30 CONCERT: TBA

DUMINICĂ, 20 AUGUST 2017

11:30 Uniunea Democrată Turcă din România, Ansamblul ”Delikanlilar”, dans (Constanța)
12:00 Uniunea Macedonenilor din România, Sonțe-Сонце-Soarele, dansuri şi interpret (Craiova / Băileşti / Urzicuța, Dolj)
12:30 Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România, Ansamblul folcloric Sálašan, dans popular slovac (Nădlac, Arad)
13:00 PAUZĂ
14:00 Paradă a Diversității Etno-culturale
14:30 Federația Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic Corul B nei Milu, Muzică evreiască (Brașov)
15:30 Uniunea Polonezilor din România, Ansamblul muntenilor polonezi Solonczanka, cântece și dansuri (Solonețu Nou, Suceava)
16:00 Uniunea Elenă din România - Comunitatea Elenă Braşov, Dyonisos, cor & Eftimos, dans (Brașov)
16:45 Uniunea Culturală a Rutenilor din România Holuboc, cor și dans (Peregu Mare, Arad)
17:20 Forumul Democrat al Germanilor din România Jugendtanzgruppe des Deutschen Forums Schäßburg, dans (Sighișoara, Mureș)
18:00 Uniunea Sârbilor din România, Ansamblul AKUD Mladost, dans (Timișoara)
18:30 Uniunea Ucrainenilor din România, Vocile Ronei & Cervona kalyna, cor, dans, muzică populară ucraineană (Rona de Sus, Maramureş)
19:20 Comunitatea Elenă Brașov Dionysos, cor (Brașov)
19:50 Uniunea Democrată Maghiară din România - Filiala Sighisoara, Grupul de dans Kikerics (Sighișoara, Mureș)
20:30 Forumul Democrat al Germanilor din România, dans (Sighișoara, Mureș)
21:00 Paradă a Diversității Etno - culturale
21:30 CONCERT: Formația Wecker

   Programul complet al evenimentului poate fi consultat aici.